KROK 1: Najpierw znajdź organizację goszczącą i wysyłającą

Aby zostać wolontariuszem najpierw powinieneś znaleźć organizację goszczącą w kraju, w którym chciałbyś realizować swój wolontariat i organizację wysyłającą z Polski, która przygotuje cię do wyjazdu i pomoże w załatwieniu formalności

Baza wszystkich organizacji EVS jest dostępna na stronie Komisji Europejskiej. Tam znajdziesz opisy organizacji i opracowanych przez nie projektów dla wolontariuszy z zagranicy. Opisy są sporządzone w języku angielskim. Zapoznaj się z tymi propozycjami i wybierz numery interesujących cię organizacji.

W bazie tej znajdziesz również wszystkie akredytowane organizacje wysyłające w Polsce. Poszukaj takiej, która jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Organizacji możesz szukać tutaj:
http://europa.eu/youth/evs_database
http://www.youthnetworks.eu/SearchOrganisation.aspx

Jeżeli chcesz, drogi wolontariuszu, abyśmy byli Twoją organizacją wysyłającą, do każdego zgłoszenia (w treści maila) proszę dodawaj taką informację:

Sending association:
Bona Fides Association (Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides)
Acronym: SAO Bona Fides
ul. Warszawska 19
40-009 Katowice
POLAND
PIC: 947802812
EI referance number: 2013-PL-100

EVS coordinator
Mariachiara Barra
mariachiara@bonafides.pl
My sending organization may be also coordinating organization and apply with project to Polish National Agency for the nearest deadline.

KROK 2: Zgłoś swoją kandydaturę

Znalazłeś projekty, który cię interesują? Powinieneś skontaktować się z wybranymi organizacjami i spytać o możliwości wzięcia udziału w projekcie Wolontariatu Europejskiego. Musisz przekonać organizację goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wyślij wymaganą dokumentację (zazwyczaj jest to życiorys oraz list motywacyjny) i czekaj na odpowiedź. Jeśli będzie odmowna, nie poddawaj się. Znajdź inną organizację i spróbuj jeszcze raz. Wytrwałość to jedna z cech bardzo pożądanych u kandydatów na wolontariuszy.

Możesz również aplikować na ogłaszane nabory do realizowanych projektów. Zapraszamy do poszukiwania projektów na stronach:

http://www.ngo.pl/
https://evs.bonafides.pl/category/aktualne-nabory/
http://www.youthnetworks.eu/SearchProject.aspx
http://www.slaskie-wolontariat.org.pl/

KROK 3: Załatw formalności

Zostałeś wybrany? Organizacja, do której się zgłosiłeś, zaakceptowała twoją kandydaturę? Teraz przyszedł czas na wypełnienie wniosku. Organizacje – goszcząca i wysyłająca – wspólnie wypełniają wniosek oraz decydują, która z nich złoży wniosek do Narodowej Agencji w swoim kraju. Jeśli wybrałeś projekt w kraju partnerskim, to wniosek musi złożyć polska organizacja do Polskiej Narodowej Agencji. Musicie zdążyć przed jednym z trzech terminów składania wniosków. Pamiętajcie, że od terminu złożenia wniosku do rozpoczęcia projektu muszą upłynąć minimum 3 miesiące.

KROK 4: Czekaj na decyzję

Decyzję o dofinansowaniu projektów Wolontariatu Europejskiego podejmuje Narodowa Agencja w kraju, w którym wniosek został złożony. Następuję to nie później niż dwa miesiące po terminie złożenia wniosku. W Polskiej Narodowej Agencji decyzję komitetu ewaluacyjnego zatwierdza zarząd Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jeśli twój projekt uzyskał ocenę pozytywną, możesz już przygotowywać się do wyjazdu!

KROK 5: Załatw formalności

Od momentu zakwalifikowania do chwili wyjazdu zostanie co najmniej 6 tygodni. Ten czas potrzebny jest na załatwienie wszelkich formalności, czyli na podpisanie umowy o realizacji projektu, wyrobienie paszportu, wizy, itp. Przed wyjazdem organizacja wysyłająca zorganizuje szkolenie informacyjne dla wolontariuszy. Pomoże ci ono przygotować się do pobytu za granicą.

A po projekcie…

Po zakończeniu pracy jako wolontariusz powinieneś otrzymać certyfikat Youthpass. Jest to dokument potwierdzający twój udział w Wolontariacie Europejskim oraz określający kompetencje, które zdobędziesz podczas projektu. Z pewnością będzie on atutem w Twojej przyszłej karierze zawodowej. Żeby tak się stało powinieneś jeszcze przed wyjazdem zaplanować swój proces uczenia się w czasie projektu.