Bez tytułuDzisiaj prezentujemy krótką relację Andrzeja, po zakończonym wolontariacie w organizacji Associação Académica da Universidade da Madeira.Dzięki niej dowiecie się więcej na temat działań jakie wolontariusze prowadzą na Maderze a mamy na koncie już sporą gromadkę. Swój wolontariat w AAUMA miało okazję odbyć 16 osób wysłanych przez Bona Fides.

Przez ostatnie pół roku (6 września 2016 – 8 marca 2017) brałem udział w projekcie zatytułowanym „A walk through the history of Madeira” prowadzonym przez Związek Akademicki Uniwersytetu Maderskiego (Associação Académica da Universidade da Madeira) w Funchal na portugalskiej wyspie Maderze w ramach programu Wolontariat Europejski EVS.

Od poniedziałku do piątku o godzinie 9.30 lub 13.00 każdy dzień zaczynałem w byłym Kolegium Jezuickim Funchal, które pomimo faktu, że aktualnie jest siedzibą rektoratu i administracji Uniwersytetu Maderskiego, jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków. Do moich obowiązków należało:

– przygotowanie miejsca pracy na przyjęcie turystów (np. wystawienie tablic informacyjnych, uzupełnienie stojaków z ulotkami)
– oprowadzenie turystów po Kolegium Jezuickim oraz Kościele Kolegialnym przez około 15-20 minut w ramach darmowych szybkich wycieczek (quick tour)
– każdego dnia od 11.30 (w zależności od grafiku) przez około godzinę oprowadzałem turystów po Kościele Kolegialnym w ramach darmowej wycieczki z przewodnikiem (guided tour)
– dbanie o czystość w miejscu pracy (np. czyszczenie tablic informacyjnych, wycieranie gablot, wynoszenie śmieci)
– dystrybucja ulotek z informacjami o aktualnie oferowanych atrakcjach turystycznych
– przygotowywanie przerwy na kawę dla zorganizowanych grup turystów (np. ustawianie krzeseł i stołów, serwowanie napojów)
– pomoc w przygotowaniach do comiesięcznego koncertu Fado w Kolegium (np. noszenie i ustawienie krzeseł)

Pracowałem w grupie, w skład której wchodzili pozostali wolontariusze z innych krajów oraz lokalni etatowi pracownicy. W kontaktach ze współpracownikami oraz turystami posługiwałem się głównie językiem angielskim, czasami językiem polskim.

Autor zdjęć i tekstu: Andrzej Jankowski