20181101_085233
Mam na imię Gosia I chciałabym się podzielić moimi pierwszymi dwoma miesiącami bycia wolontariuszką w Czechach.
Zdecydowałam się na udział w Wolontariacie Europejskim, ponieważ, chciałam zdobyć doświadczenie zawodowe, pomagać innym oraz poznać nowych wyjątkowych ludzi. Wybrałam projekt w mieście Náchod w Czechach, ponieważ uwielbiam pracę z dziećmi oraz młodzieżą.

Na co dzień pracuję w niewielkim przedszkolu, który znajduję się w małej wiosce, dzięki czemu większość czasu spędzamy na łonie natury: grając w gry, biegając oraz ucząc się o wszystkim, co nas otacza. Praca tam to dla mnie wielka frajda. Dzieci bardzo się cieszą na możliwość nauki języka angielskiego oraz chętnie zapraszają mnie do wspólnej zabawy. Jeden dzień w tygodniu pracuję w szkole średniej, ucząc języka angielskiego, co również sprawia mi przyjemność, ponieważ moi uczniowie są chłonni wiedzy i zawsze z uwagą słuchają i czynnie biorą udział w moich zajęciach.
IMG-20181104-WA0009Jednak wolontariat to nie tylko praca. Bardzo lubię wspólne wycieczki, które organizujemy wraz z innymi wolontariuszami w czasie wolnym od pracy, dzięki którym mamy możliwość zwiedzić ten piękny kraj oraz kraje z nim sąsiadujące. Bardzo lubię pracować dla mojej organizacji goszczącej, która daję mi ogromne wsparcie oraz pomaga w razie jakiegokolwiek problemu. Choć mieszkam w Czechach zaledwie od dwóch miesięcy, zdecydowanie mogę przyznać, że łatwo się zaaklimatyzowałam oraz że czerpię przyjemność z poznawania czeskiej kultury, języka oraz oczywiście smakowania przepysznego jedzenia :) W trakcie tych dwóch miesięcy nauczyłam się mnóstwo nowych praktycznych umiejętności, które są cenne nie tylko w kontekście pracy z dziećmi. Ponadto dzięki bezpłatnym cotygodniowym lekcją języka czeskiego nie odczuwam żadnych barier językowych i bez problemu mogę pracować z dziećmi i młodzieżą.
Decyzja o wyjeździe na wolontariat zagraniczny do Czech była jedną z najlepszych decyzji, które udało mi się podjąć. Bardzo dziękuję mojej organizacji wysyłającej Stowarzyszeniu Aktywności Obywatelskiej ,,Bona Fides” oraz mojej czeskiej organizacji goszczącej ,,Dobrá dědina” za obdarzenie mnie zaufaniem oraz danie mi niepowtarzalnej szansy bycia wolontariuszką.
Małgorzata Binek
IMG_20181104_094327_066