mińskZachęcamy do przeczytania relacji Arnolda, który spędził 10 miesięcy w Mińsku, pracując wolontariacko w organizacji Office of Initiatives Promotion.

W pierwszym tygodniu zorganizowaliśmy spotkanie z osobami, które chciały się z nami zapoznać, a w przyszłości może nawiązać współpracę i dowiedzieć się trochę o Polsce. Wszystkim bardzo spodobała się rozmowa na temat stereotypów o Polsce i Białorusi.

Następnie rozpoczęliśmy prowadzić lekcje języka polskiego. Zainteresowanie naszym zajęciami było bardzo duże i mogliśmy przyjąć tylko część chętnych osób. Utworzyliśmy 4 grupy na różnych poziomach zaawansowania.

Pomimo braku doświadczenia jako nauczyciel prowadzenie zajęć sprawia mi ogromną przyjemność. Przygotowanie się do lekcji wymaga sporo czasu, szczególnie na początku, kiedy trzeba wypracować swoją własną metodę nauczania. Pozytywnym zaskoczeniem jest ogromny entuzjazm Białorusinów do nauki naszego języka, dlatego też zajęcia dają mi dużo satysfakcji.

Jeszcze w poprzednim roku przeprowadziliśmy grę miejską dla nastolatków, którzy wyjeżdżali na obozy wakacyjne z naszą organizacją, dzięki czemu jeszcze lepiej poznaliśmy miasto, w którym mieszkamy; udzieliliśmy wywiadu miejscowej gazecie, a następnie pomagaliśmy w organizacji MINTMUN’a, czyli Mińskiego Modelu ONZ, w którym wzięło udział ponad 200 uczniów i studentów z kilku różnych krajów. MINTMUN to coroczne, największe wydarzenie organizowane przez naszą organizację.

Była to 4-dniowa konferencja, a naszym zadaniem było koordynowanie grupą kilkunastu uczniów – wolontariuszy, którzy obsługiwali całą konferencję. Ogromne wrażenie zrobili na mnie uczestnicy MINTMUN’a – nastolatkowie z rozległą wiedzą na tematy polityczne i znakomitą znajomością języka angielskiego.

Kilka dni po konferencji pojechaliśmy na trening na Ukrainę dla wolontariuszy, którzy obecnie realizują swoje projekty w Białorusi, Mołdawii i Ukrainie.

Była to świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości, podzielić się swoimi doświadczeniami, a także wziąć udział w ciekawych warsztatach przygotowanych przez profesjonalnych trenerów. Dla mnie było to szczególnie ciekawe, jako że miał przyjemność uczestniczyć w tego typu wydarzeniu po raz pierwszy w swoim życiu.

Po przerwie noworocznej dalej kontynuujemy zajęcia języka polskiego, organizujemy  różne zajęcia dla młodzieży. Sam natomiast utworzyłem klub podróżnika, w którym dyskutujemy o różnych krajach i dzielimy się swoimi doświadczeniami, zapraszamy innych obcokrajowców.