12920411_708049069298829_3441622259944599872_nNazywam się Marta. Moją przygodę z rocznym projektem EVS w Poczdamie skończyłam w sierpniu 2015. Po dwunastu miesiącach pracy w przedszkolu z dwu- i trzylatkami, mieszkaniu w akademiku na campusie uniwersytetu poczdamskiego, poznawania nowych kultur, ludzi z całego świata i odkrywania Niemiec, mogę stwierdzić, że to był bardzo dobry czas!

W czasie mojego projektu pracowałam w przedszkolu zorientowanym na sport i zdrowie. Zajmowałam się grupą dwu- i trzylatków razem z pięcioma innymi wychowaczynami. Bawiłam się z dziećmi, oraganizowałam dla nich zajęcia sportowe i kulinarne, a także polski tydzień. Bardzo rozwinęłam swoją umiejętność współpracy z innymi, asertywność, języki (niemiecki, angielski), a przede wszystkim cierpliwość (trzeba mieć jej wiele, jeśli spędza się 6 godzin dziennie z grupą 30 dzieci;)).  W czasie wspomnianych dwunastu miesięcy wydarzyło się tyle pozytywnych rzeczy w moim życiu, że nie sposób je wszystkie tutaj opisać! Podkreślę tylko, że jeśli ktokolwiek ma wątpliwości czy wyjechać na projekt w ramach Wolontariatu Europejskiego, powinien się ich natychmiast pozbyć i spakowac walizki! :)

Po zakończeniu projektu zdecydowałam się zostać w Niemczech. Obecnie mieszkam i pracuję w Berlinie jako nauczyciel niemieckiego i polskiego, co jest zgodne z moim wyszktałceniem. Realizuję swoją pasję, jaką jest nauczanie, pielegnuję przyjaźnie zawarte w trakcie EVS i zawieram nowe. Poza tym nadal mam kontakt z Wolontariatem Europejskim :)